Велике будівництво – великі проблеми: обговорення ситуації навколо будівництва Каховської ГЕС-2 (13.04.2021)

Мережа кіноклубів Docudays UA проведе кінопоказ та обговорення ситуації навколо будівництва Каховської ГЕС-2 та каскаду ГЕС на Дністрі в Тернопільській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

Під гаслами “енергетичної безпеки країни” чиновники оголосили про намір масштабних будівництв. Хоча насправді експлуатація цих споруд несе великі екологічні ризики і порушує права мешканців на здоров’я та чисте, безпечне довкілля. І це вже не кажучи про затоплення значної частини території та втрати великої кількості культурних пам’яток. Жодна економічна вигода не виправдовує рішень, що ставлять під загрозу довкілля та майбутнє наших дітей.

Наталя Бімбірайте, правозахисниця, голова правління «Культурного центру Україна-Литва» , директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір» стверджує:

“На моє переконання, це справжня катастрофа, яка пошириться не лише на південь України, а й на Європу в цілому, якщо будівництво буде продовжено вже в наші часи. Згідно з висновками наукових експертів, будівництво другої черги Каховської ГЕС нанесе суттєву шкоду реліктовим Дніпровським плавням, які, знаходяться під охороною ЮНЕСКО, безповоротно знищить десятки червонокнижних видів флори і фауни, які знаходяться в екологічному ланцюжку. Усе це, у свою чергу, неминуче відгукується і на нашому здоров’ї. Також, не можна забувати, скільки шкоди принесло будівництво нині діючої Каховської ГЕС в Радянському Союзі, коли були затоплені гігантські площі землі та населені пункти. Ми втратили величезний пласт культурної спадщини, який не було досліджено.”

16 квітня об 11:00 учасникам пропонують переглянути документальну стрічку “Ґабріель повідомляє з чемпіонату світу”. Через квартал, у якому живе головний герой Ґабріель, будують залізницю, щоб привезти мільйони вболівальників на чемпіонат. Будинки зносять, родини змушені переїжджати, і навіть майданчик, на якому місцеві діти грають у футбол, скоро зникне. Щоб захистити рідний район, хлопчик стає журналістом та веде відеоблог.

Історія Ґабріеля теж про “велике будівництво”, яке порушує права громадян. Тож після перегляду фільму ми обговоримо ситуацію навколо Каховської ГЕС-2 та каскаду ГЕС на Дністрі. Розглянемо детальніше екологічні ризики та аргументи уряду щодо доцільності побудови. А потім спробуємо з’ясувати, що робити нам, громадянам, щоб запобігти катастрофі.

До дискусії долучаться такі експерти та експертки:

  • Руслан Гаврилюк, Голова Ради Національного екологічного центру України
  • Дмитро Іванов, співкоординатор водного напрямку та керівник Канівського підрозділу Національного екологічного центру України
  • Наталя Бімбірайте, голова правління «Культурного центру Україна-Литва», директорка ГО «ІРЦ «Правовий простір»
  • Олександр Степаненко, голова ГО “Зелений світ”
  • Софія Шутяк, провідний юрист консультант МБФ “Екологія – Право – Людина”

Модеруватимуть показ та обговорення модератори Мережі кіноклубів DOCU/CLUB Наталка Добрянська та Володимир Ханас.

Захід вібудеться онлайн. Для участі необхідно зареєструватись: https://cutt.ly/qc9QbIe

Захід є частиною Кампанії по збереженню довкілля – на підтримку реформи сфери довкілля в межах проєкту “Мережа DOCU/CLUB – за реформи!”, що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом на підтримку демократії.

Довідка:

«Мережа DOCU/КЛУБів за реформи» – це дворічний всеукраїнський проєкт, який сприяє місцевому розвитку та демократичним реформам у сфері прав людини за допомогою документального кіно, а також націлений на співпрацю й розбудову спроможності місцевих органів влади та громадянського суспільства.

Джерело: Медіаплатформа «Вгору»