Нові герої (11.06.2011)

Нові герої – це три документальні фільми-портрети звичайних українців. У кожного з них своя історія, проте є й спільне – їхня боротьба з несправедливістю у країні сьогодні.

Пересічна людина часто ізольована від інформації про наявні правові можливості, що можуть допомогти їй покращити умови свого життя – започаткувати бізнес, сприяти об’єднанню громади у захисті комунальної власності, а також їхніх прав та інтересів. Ці три розповіді про те, що перемогти несправедливість – можливо, якщо докласти зусиль, не боятися та не ламатися під тиском обставин.

СЕЛО ЗАКОТНЕ, ЛУГАНСЬКА ОБЛАСТЬ, НОВОПСКОВСЬКИЙ РАЙОН

У селі Закотне молоко – єдине джерело прибутку.
Ринок молока контролюють посередники, вони об’їжджають села на молоковозах та скуповують по дворах молоко за мізерну ціну, а потім здають на молокопереробний завод у кілька разів дорожче. Іще й отримують державну дотацію, яка призначена для підтримки селян. Маючи одну-дві корови, родини в Закотному живуть з того, що платять посередники. Селяни здають молоко на умовах усної домовленості – і немає ніяких юридичних гарантій, що гроші за їхню продукцію їм повернуть вчасно.

Тетяна Сивоконь переконала односельців створити кооператив, щоб мати можливість продавати молоко на завод без посередників. Це не сподобалося посередникам, вони заручилися підтримкою місцевих чиновників і почали всіляко перешкоджати селянам здавати молоко на завод напряму. Закотинці не здалися й створили громадську організацію «Захист прав селян».

Заснувати кооператив та громадську організацію «Захист прав селян» закотнинцям допоміг Новопсковський районний Центр правової інформації та консультації. Нині юристи Центру допомагають селянам відстоювати права кооперативу.

Центр створили: Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян (голова Микола Козирєв, м. Луганськ) та Міжнародний Фонд «Відродження» у співпраці з Правовою Ініціативою Відкритого Суспільства (Будапешт).

МІСТО ПАВЛОГРАД, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛАСТЬ.

Мешканці 30 будинків у Павлограді відмовилися від послуг ЖЕКів і створили ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків). У результаті вони платять за комунальні послуги в 6-7 разів менше, ніж раніше. Героїнею фільму стала Валентина Мінаєва, голова ОСББ «Степового фронту 50», яка й розповіла про переваги об’єднань співвласників над ЖЕКами. Захищати свої права городянам допомагає Павлоградський Центр правової інформації та консультації. Нині юристи центру допомогли заснувати громадську організацію голів ОСББ Павлограду.

Центр створили: Павлоградський міський благодійний фонд «Горєніє» (президент Олена Гречко) та Міжнародний Фонд «Відродження» у співпраці з Правовою Ініціативою Відкритого Суспільства (Будапешт).

СЕЛО СТАРА ЗБРУ’ЇВКА, ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ, ГОЛОПРИСТАНСЬИЙ РАЙОН

Районні чиновники незаконно роздали 29 га найкращих земель старозбур’ївської громади підставним особам. Голову сільради Віктора Маруняка, який подав на них позов у суд, кинули за ґрати. Селяни згуртувалися, створили Комітет самооборони Старої Збур’ївки й почали захищати свої права та голову сільради. Слідство не змогло довести вини Віктора Маруняка, жодне зі сфальсифікованих обвинувачень не підтвердилося – під тиском громади його відпустили на свободу. Незважаючи на спротив і погрози районних чиновників, сільські депутати проголосували за повернення Віктора Маруняка на керівну посаду. А на виборах 2010 року його знову обрали сільським головою. І весь цей час він продовжував боротися за вкрадені у громади землі. В результаті Генпрокуратура визнала незаконною передачу земель в ОСГ (особисте селянське господарство).

У селі створений Старозбур’ївський Центр правової інформації та консультації. Боротьба за повернення вкрадених у селян земель продовжується. Центр надає правову допомогу іще 12-ти навколишнім селам. Поки тривала вся історія, сільська громада сильно змінилася. Нині в Старій Збур’ївці створені й успішно працюють дві громадські організації: Голопристанська районна громадська організація «Комітет самооборони села Стара Збур’ївка» та Молодіжна громадська організація «Дніпрова чайка».

Центр створили: Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я (голова виконавчого комітету Наталя Бімбірайте) та Міжнародний Фонд «Відродження» у співпраці з Правовою Ініціативою Відкритого Суспільства (Будапешт). 

Над фільмами працювали:
Алла Тютюнник, експерт-консультант з прав людини та едвокасі
Роман Бондарчук, режисер, оператор
Андрій Лисецький, оператор
Борис Петер, звукооператор
Дар’я Аверченко, журналіст-сценарист
Наталя Бімбірайте, виконавчий продюсер, керівник проекту

Виробництво
Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я та Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. / Kherson Regional Charity and Health Foundation and International Human Rights Documentary Film Festival Docudays UA. 

Фільми циклу “Нові герої” створені за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках реалізації ініціативи «Посилення правових можливостей бідних верств населення».