Проблеми учасників АТО – типові для всієї України (17.12.2015)

Проблеми учасників АТО – типові для всієї України (17.12.2015)

З якими проблемами найчастіше стикаються учасники АТО та їх рідні? Які найбільш типові питання накопичилися у воїнів після демобілізації? Які махінації з землею для АТОшників приховує влада? Про це говорили 10 грудня 2015 року в Генічеську Херсонської в Області, під час першого засідання місцевого «Центру допомоги учасникам антитерористичної операції».

Генічеський волонтери та військовослужбовці намагалися донести до начальників управлінь та відділів Генічеської райдержадміністрації свої найгостріші проблеми. Серед присутніх на засіданні був і прапорщик 95-ї аеромобільної бригади Віктор Залевський. Враженнями та висновками він поділився на своїй Фейсбук-сторінці.

«Ми прийшли, щоб підтримати морально побратимів і побачити на власні очі все, що відбувається.

Озвучені на зборах проблеми і питання показали, що вони однакові для ВСІЄЇ України:

1) довідка (нового зразка) часто у бійців відсутня;

2) посвідчення учасника бойових дій робляться в частинах по кілька місяців;

3) немає єдиного кабінету, куди може звернутися військовослужбовець для вирішення питань, пов’язаних з виплатами та іншими моментами (обіцяними Законом).

4) не кожен демобілізований має довідку про доходи, а вона також потрібна при оформленні низки документів.

В кулуарах на запитання про виділення землі я почув тільки одне слово: «Санта-Барбара». Я особисто поки утримаюся від коментарів, але прошу учасників цього заходу описати своє ставлення і підбити короткий підсумок», – пише Віктор Залевський.

Наприкінці свого поста воїн просить відповісти народного депутата України Андрія Гордєєва, чи існують подібні центри в Україні, і наскільки, на думку політика, вони ефективні.

Також Віктор Залевський запросив до обговорення волонтера, головного редактора порталу «Правовий Простір» Наталю Бімбірайте – з метою отримати добрі й корисні поради.

Ласі шматки землі – «примарним» воїнам?

Відповіддю на прохання підбити підсумки зустрічі можна вважати пост волонтера Олександра Галька, який підтвердив, що накопичені питання були озвучені демобілізованими учасниками АТО особисто на засіданні, вони ставилися конкретно кожному начальнику служби, управління, відділу Генічеської райдержадміністрації.

«В основному всі претензії зводилися до елементарної невидачу тієї чи іншої довідки тими чи іншими службами, управліннями, відділами. Повне ігнорування (відповідними службами, управліннями, відділами або місцевими сільськими, селищними, міською радами) видачі земельних ділянок, не зважаючи на закони України.

За словами Олександра Галька, учасники бойових дій вказали «Центру допомоги учасникам АТО» на такий «цікавий» факт: нібито на березі Азовського моря роздавали по 10 «соток» землі нібито 132-м учасникам АТО.

«При цьому чомусь жодного з присутніх на засіданні АТОшника в тому списку не виявилося. Та й взагалі список, зі слів хлопців (військовослужбовців – ред.), складається з місцевих і не тільки осіб, але точно не з тих хлопців, які віддавали свої життя і здоров’я за майбутнє України.

Великі претензії пред’являлися абсолютно всім без винятку радам (сільським, селищними, міським, районним) в дуже слабкій – практично нульовій – матеріальній допомозі сім’ям учасників АТО як в період проходження ними служби в Українській армії, так і зараз», – пише Олександра Галько.

Волонтери допомагають без тяганини і формальних вказівок

У свою чергу волонтери вкотре показали приклад того, що все-таки можна «пробивати стіни і допомагати нужденним». Так, члени Генічеської громадської організації «Волонтер» домоглися того, що п’ятеро учасників АТО рішенням сесії Щасливцевської сільради отримали дозвіл на безкоштовні земельні ділянки для будівництва житлового будинку та господарських споруд. Волонтери оплатять роботи з оформлення всіх документів для передачі у власність землі учасникам АТО.

Після обговорення всіх питань і висловлених претензій «Центр допомоги учасникам АТО» виніс наступні рішення:

1. Рекомендувати місцевим бюджетам (районному, міському, селищним та сільським) радам запланувати кошти в бюджеті на 2016 рік для одноразових виплат учасникам АТО.

2. Виконкомам міської, селищних та сільським радам провести звірку фактично наявних членів АТО на своїх територіях і з’ясувати їх реальні потреби у всіх сферах життєдіяльності.

3. Виконкомам міської, селищних та сільським радам спростити систему видачі довідок для отримання виплат учасникам АТО.

4. Виконкомам міської, селищних та сільським радам звільнити від сплати комунальних платежів учасників АТО і сім’ї загиблих в зоні АТО.

5. Звернутися до Міністерства Оборони України з питанням скасування отримання довідки про заробітну плату для військовослужбовців, які знаходяться в зоні АТО.

6. Звернутися до Міністерства Оборони України з питанням отримання соціальних виплат за довідкою учасника АТО для тих, у кого немає посвідчення учасника АТО.

7. Надати “Центру допомоги учасникам АТО” реальний перелік адміністративних послуг і виплат, які надаються учасникам АТО різними службами, управліннями, відділами, радами всіх рівнів для формування єдино дієвого вікна.

8. Директорам служб, управлінь, начальникам відділів, головам виконкомів міської, селищних та сільським радам надати звіт в “Центру допомоги учасникам АТО” про виконану роботу за період з квітня 2015 року до сьогодні у сфері соціального захисту сімей учасників АТО.

9. Відділу Держгеокадастру в Генічеському районі підготувати та надати “Центру допомоги учасникам АТО” списки про виділені в Генічеському районі земельні ділянки сім’ям загиблих, учасникам АТО і мобілізованим в зону АТО, перелік кооперативів, які цим займаються і номери відповідних розпоряджень.

Коментарі на тему у Фейсбуці

Євген Аверкін:

«Скажу одне – проблема одна і на всіх учасників АТО: ми там, «на цивілці», нікому не потрібні зі своїми проблемами!!! Вони думають лише про свої гаманці і як зробити так, щоб нічого не робити!

На більшість наших запитань і претензії ми так і не почули конкретних відповідей і не побачили, що будуть конкретні дії!!!

Люди, зрозумійте нас: ми, сидячи в окопах і охороняючи ваш солодкий сон, не робитимемо за вас вашу работу!!! І скоро це багатьом дуже швидко набридне! У першу чергу це стосується нашого уряду!»

Наталя Бімбірайте:

«Подібні центри створені у всіх областях України за указом ПРЕЗИДЕНТА, при обладміністраціях. На словах ідея хороша. А на спарві виходить по-різному. Є приклади хорошої роботи чиновників з волонтерами. Але в більшості областей, в тому числі і в Херсонській, такі центри, скоріше, формально створені при Херсонській ОДА та в усіх райцентрах. Щодо описаних проблем військовослужбовців та їх сімей, працюють гарячі лінії для допомоги учасникам АТО, їх контакти є на офіційних сайтах обладміністрацій.

А реальну допомогу надають громадські організації. У Херсоні – це «Правовий простір». На сайті організації є контакти юристів, звертайтеся – отримати безоплатно правову допомогу можуть жителі п’яти областей України».

Джерело: Громадський простір

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *