Iсторiя розвитку та досягнення

Iсторiя розвитку та досягнення

З початку 2009-го і до офіційної реєстрації юридичної особи ГО «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір» ми працювали як підрозділ у складі Херсонського обласного Фонду милосердя та здоров’я (ХОФМЗ) над створенням коаліції громадських організацій, що надають безоплатну правову допомогу в рамках Ініціативи «посилення правових можливостей бідних верств населення за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

У 2011 році ми започаткували цикл документальних фільмів «Нові герої» спільно з ХОФМЗ та Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA. «Нові герої» – це три документальні фільми-портрети звичайних українців. Пересічна людина часто ізольована від інформації про наявні правові можливості, що можуть допомогти їй покращити умови свого життя – започаткувати бізнес, сприяти об’єднанню громади у захисті комунальної власності, прав та інтересів. «Нові герої» – три розповіді про те, що перемогти несправедливість можливо, якщо докласти зусиль, не боятися та не зламатися під тиском обставин. У кожного з героїв своя історія, проте є й спільне – їхня боротьба з несправедливістю у країні сьогодні.
http://legalspace.org/ua/video/dokumentalni-filmi-pro-prava-lyudini-v-ukrajini/item/4453-novi-heroi

З 2012 року наша команда адмініструє портал «Правовий простір» (http://legalspace.org/).

Інформаційна платформа «Правовий простір» – це інструмент для покращення обізнаності про проблеми й загрози в малих та середніх містах України, поширення інформації про шлях їх вирішення через збір та публікацію історій успіху, що вселяє в людей надію і віру в можливість вирішення проблем у правовий спосіб та згуртовує суспільство. Також платформа розвивала сервіси надання правових консультацій в режимі онлайн та офлайн.

Успішні приклади, повчальні історії та юридичні консультації постійно висвітлюються на порталі «Правовий Простір» у рубриці «Допомога військовим». За 2015 рік зібрано 163 статті.
У розділі можна ознайомитись з формами допомоги, життєвими історіями внутрішньо переміщених осіб та результатами роботи громадських організацій, які зараз працюють на сході нашої країни і надають підтримку переселенцям. У 2020 році в цьому розділі опубліковано 154 матеріали.

Після анексії АР Крим неурядові організації стали захищати права кримчан, які переселилися на материкову частину Україну, але не забувають і про тих громадян нашої країни, які залишилися фактично в окупації. Новини з півострова, моніторинги дотримання прав кримчан, подолання дискримінації кримчан в Україні – про це у розділі «Захист прав кримчан». За рік зібрано 20 матеріалів.
Одним з найбільш запитуваних у користувачів порталу є розділ «Безпека НУО», що створено та наповнено ще в 2014 році. Як неурядовій організації захиститися від перевіряючих та вести внутрішню документацію, збирати й зберігати персональні дані працівників. На ці та інші запитання у цій рубриці зібрано роз’яснення й рекомендації юристів, зразки документів.

З моменту заснування Організації команда працювала над запровадженням системи безоплатної правової допомоги в Україні, а саме первинної правової допомоги (правові консультації та інформація) та вторинної правової допомоги (представництво інтересів в суді та захист від обвинувачення). Організація з 2013 року була одним із засновників та координатором неформальної мережі правового розвитку – спілки організацій громадянського суспільства, які розвивають територіальні громади через надання безоплатної правової допомоги. У 2015 році спілка була зареєстрована як Мережа центрів правової інформації та консультацій (ЦПІК), у 2016 Мережа ЦПІК стає Мережею правового розвитку та об’єднує 25 організації у 17 регіонах України. Ці організації, на базі яких створені офіси Мережі, надають населенню базову інформацію з правових питань, супроводжують найбільш резонансні справи у судах, активно співпрацюють з місцевим самоврядуванням для розв‘язання індивідуальних проблем та для захисту суспільних інтересів, впроваджують альтернативні способи вирішення конфліктів, розвивають громади та лідерство.

У 2016 році команда ІРЦ «Правовий простір» видала книгу “На крок попереду” про історію становлення і ключові досягнення Мережі правового розвитку. Представлені у книзі статистичні дані, живі успішні історії та досвід співпраці офісів Мережі з органами місцевого самоврядування наочно демонструють масштаб внеску роботи офісів Мережі у забезпечення доступу українців до правової допомоги, зокрема, за допомогою веб-ресурсу «Правовий простір» та його он-лайн сервісів.

Електронний варіант української версії доступний за посиланням http://legalspace.org/ua/biblioteka/item/7954-na-krok-poperedu

Книга була презентована на Міжнародній конференції “Посилення правової спроможності громад” у Харкові 21-22 жовтня 2016 року. у 2017 році вийшов друком переклад книги англійської мовою http://legalspace.org/en/library/item/8791-a-step-ahead

Під час Майдану та Революції гідності команда як ініціативна група спрямовувала свої зусилля на відстоювання про європейського вектору розвитку України, зокрема координувала волонтерів Майдану в Херсоні та була однією з тих організацій, що утворили волонтерський рух та Херсонський фонд допомоги військовим у приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації для протидії потенційній агресії проросійських сил. З моменту окупації АР Крим та початку збройного конфлікту в Східній Україні нам довелося навчитися пристосовуватись до нових проблем і нових категорій клієнтів. Нерідко місцеві органи влади були занадто слабкі, корумповані або непідготовлені для швидкого й ефективного реагування на подібні виклики. Тоді ми об’єднали зусилля із ЦПІКами в Херсоні, Одесі, Чернігові, Білій Церкві, Чугуєві й Ковелі для надання безоплатної правової допомоги мобілізованим до лав української армії та учасникам АТО, виїздили до військових баз та на позиції, допомагали забезпечити військових на південному та східному кордонах усім необхідним та відродити армію.

У 2014 році створено документальні фільми «Ротація». «Ассоль», «Південний кордон» спільно з Херсонським обласним Фондом милосердя та здоров’я та Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA:

  • Д/ф «Ротація»: понад 6 місяців бійці 13-го Чернігівського батальйону територіальної оборони знаходяться на передовій під постійними обстрілами з боку Росії;
  • Д/ф «Ассоль»: історія "Ассоль" почалася з трагічних подій 2009 року, коли сомалійські пірати захопили судно "Аріадна" з українським екіпажом на борту;
  • Д/ф «Південний кордон»: навесні 2014 року Російська Федерація вторглася на територію України й анексувала півострів Крим.

http://legalspace.org/ua/video/dokumentalni-filmi-pro-prava-lyudini-v-ukrajini

У першій половині 2016 року мобільна група у складі: психолог, юрист та координатор здійснила виїзди до 11 віддалених районних центрів Херсонщини. Під час виїзду проводилися семінари “Подолання посттравматичного синдрому” та “Пільги й соціальні гарантії” - для учасників АТО, членів їх сімей та жителів Херсонської області, які постраждали внаслідок війни на сході України. В результаті 351 учасник виїзних психологічно-правових семінарів отримав інформацію про закріплені чинним законодавством пільги, процедури їх оформлення. До того ж, завдяки психологу учасники зрозуміли чим відрізняється поведінка лідера від поведінки жертви. Частина з них взялася за активно захищати свої права, оформлювати гарантовані державою пільги. Також учасники АТО зрозуміли чим відрізняється фізична рана від душевної і чи не вперше заговорили про необхідність психологічної підтримки.

V1
V3
C1
C2

2016 року ми заснували Херсонську Школу небайдужих громадян «Життя після АТО» у партнерстві з Херсонським обласним благодійним фондом “Джерело життя”, Центром допомоги учасникам АТО при ХОДА, Херсонським регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Херсонській області.

​До участі запрошували координаторів Центрів допомоги АТО при районних адміністраціях, волонтерів, представників спілок ветеранів АТО, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади районного рівня, бібліотекарів, голів (або секретарів) сільських та селищних рад Херсонської області. Тобто, тих людей, до яких звертаються по допомогу демобілізовані учасники АТО та їх родини.

​За перший рік навчання у Школі пройшли 22 лідери громад з 11 районів області та міста
Херсона вдалося сформувати мережу активних громадян в Херсонській області, здатних самостійно вирішувати конфлікти та проблеми в своїх громадах. Також наша мета полягала в поширені досвіду застосування кращих практик психологічної й юридичної допомоги, реабілітації та ресоціалізації, у тому числі від фахівців з Ізраїлю та США, демобілізованим учасникам АТО, членам їх сімей та жителів Херсонської області, які постраждали у наслідок війни на Сході України. Наразі випускники Школи активно застосовують здобутий успішний досвід, надають психологічно-юридичну допомогу ветеранам АТО, членам їх сімей та постраждалим у наслідок війни на Сході України. Вони допомагають ветеранам АТО та членам їх родин на місцях подолати посттравматичний синдром, надихають жити далі здоровим психологічним і соціальним життям.

​Допомагають військовим усвідомити свою цінність як особистості, усвідомити свою відповідальність за вибір системи цінностей для себе й для країни, надихнуть на більш активні дії для захисту демократії в Україні.

Навчання проводилося в рамках проекту “Сприяння соціальній адаптації учасників АТО та їхніх родин через надання психологічної і юридичної допомоги” за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

У травні-жовтні 2016 року вдало реалізований пілотний проєкт “Від культури до економіки” у співпраці з Херсонською міською радою, Херсонською облдержадміністрацією, Почесним консулом Литовської Республіки в Херсонській області, бізнесменами Херсона, в рамках якого проводилися “Дні Литви в Херсоні” та “Дні Херсонщини в Литві”. Проект направлений на розвиток горизонтальних стосунків між українцями та країнами Євросоюзу (литовцями), побудову “містка” для діалогу, збереження культурної спадщини, міжсекторальної співпраці (ОГС+влада+бізнес). Залучене фінансування на місцевому рівні (ХОДА, херсонські бізнеси) - еквівалент 10 000 Євро.

Захист культурної спадщини: адвокаційна кампанія на захист середньовічної Вежі Вітовта або Дозорна вежа (село Веселе Бериславського району Херсонської області). ​
Дозорна вежа – це унікальна споруда, найстаріша кам’яна споруда Херсонщини, яка збереглася майже у повному вигляді. Вона є спільною спадщиною України та Литви і має не лише величезне історичне значення, але й туристичний потенціал. Її збереження є вкрай важливим, а з огляду на існуючі загрози – пріоритетним як для нашої Організації, так і для культурної спільноти України та Литви.
Завдяки проведеній адвокаційній кампанії восени 2016 року Дозорну вежу включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток архітектури України місцевого значення з визначеною охоронною зоною та з рекомендацією після додаткового дослідження включити її до зводу пам’яток зі статусом національного значення. У 2018 році Дозорна вежа отримала статус Пам’ятки архітектури національного значення. У 2019 році ми добились затвердження проєкту охоронних меж Вежі Міністерством культури України.

БМ2
БМ1

Платформа «Безпечне місто»

У вересні 2016 року Меморандум про взаємодію у реалізації проекту «Безпечне місто: об'єднуємо зусилля заради якісних змін у громаді» підписали 6 партнерських громадських організацій Херсона: ГО «Громадський центр «Нова генерація», БО «Фонд милосердя та здоров’я», ГО ІРЦ «Правовий Простір», ХОЦ «Успішна жінка», ГО «Херсонський клуб екстремальної журналістики», Регіональний Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Херсонській області.

А на початку 2017 року в створили платформу тристоронньої співпраці «Безпечне місто» між громадськими організаціями, поліцією та жителями міста. Її учасники докладали зусиль для зростання правової свідомості населення, підвищення рівня професіоналізму патрульних поліцейських, підвищення рівня взаємодії органів місцевого самоврядування, поліції і громадськості, а також були націлені на формування безпечного середовища у громаді.

Інформаційний Ресурсний Центр «Правовий простір» разом з поліцією та громадськими організаціями Херсона у 2017 році розробили п'ять алгоритмів поведінки в небезпечних ситуаціях. Розроблені алгоритми представляють покрокові поради для пересічних мешканців як діяти у небезпечних ситуаціях. Це не тільки юридичні поради, а й медичні, психологічні та й навіть профілактичні заходи. Рекомендації готувалися для мешканців Херсона, але можуть допомогти всім, адже принципи поведінки універсальні, а обрані злочини поширені.
http://legalspace.org/ua/noviny/podiji/item/10171-yak-khersontsiam-zakhystyty-svoie-zhyttia

У березні 2017 року між ГО “ІРЦ “Правовий простір” та Виконавчим комітетом Херсонської міської ради підписано Меморандум про співпрацю. У квітні 2017 року внесено на розгляд та затвердження Херсонською міською радою спільно підготовлений проект рішення про внесення змін та доповнень до рішення Херсонської міської ради № 1504 від 12 вересня 2014 року “Про деякі питання безоплатної первинної правової допомоги в м. Херсоні”.

​У серпні 2017 року на черговій сесії затверджено рішення № 825 Херсонської міської ради “Про внесення змін та доповнень до рішення Херсонської міської ради “Про внесення змін та доповнень до рішення Херсонської міської ради № 1504 від 12 вересня 2014 року “Про деякі питання безоплатної первинної правової допомоги в м. Херсоні”. З листопада 2017 до серпня 2020 року юристи організації надають безоплатну правову допомогу в кабінеті 115 Херсонської міської ради. Організація є єдиною громадською організацією в Херсоні, якій на умовах безоплатної позички було надано у користування приміщення в центрі міста, площею 49,3 кв.м. та кабінет 115 в будівлі Херсонської міської ради (на 1 поверсі), що є дуже зручним для мешканців в отриманні безоплатної первинної правової допомоги.

​Впродовж 2018-2019 років кількість наданих правових консультацій зросла вдвічі. Щомісяця юристи опрацьовували до 290 запитів на безоплатну первинну правову допомогу (а це 18,1 БППД в день) та складали близько 18,75 правових документів. Ці показники звернення вказують на ріст попиту в отриманні БППД територіальною громадою міста та високий рівень довіри до ГО “ІРЦ “Правовий простір”.

У 2019 році ініціативна група з представників ГО "ІРЦ "Правовий простір", обласного відділення Соціологічної асоціації України, Херсонської обласної організації Комітету виборців України, представників депутатського корпусу та органів місцевого самоврядування провела соціологічне дослідження «Доступ до правових послуг серед уразливих категорій населення в Херсоні» в рамках Програми «Правоспроможна громада – 2019».

​Досліджувалися вразливі соціально незахищені верстви населення Херсону, а саме пенсіонери, особи з інвалідністю, батьки в багатодітних родинах, матері-одиначки, «чорнобильці», внутрішньо переміщені особи, учасники АТО тощо. Виявлено, що кожен другий херсонець з соціально вразливих верств населення потребує правової допомоги. У цілому майже три чверті опитаних (74%) протягом трьох років мали певні життєві проблеми, які вимагали правового вирішення, але багато людей не можуть зробити перший крок до вирішення наявних проблем і почати діяти. У цілому представники вразливих груп вважають, що свої права захистити в Україні доволі складно. В уявлені людей бар’єри захисту прав виникають не на державному рівні (неякісні закони), а на рівні взаємодії з чиновниками на місцевому рівні.

​Під час підготовки висновків, як вирішити виявлені проблеми, були проаналізовані два попередні аналогічні дослідження. За результатами ІРЦ «Правовий простір» отримало фінансову підтримку від Херсонської міської ради для надання безоплатної первинної правової допомоги вразливим верствам населення громади м. Херсона сумі 21 тис.грн, а на 2020 рік з бюджету міста було виділено 100 тис.грн.

У квітні 2017 року стартувала кампанія «Херсон, територія вільна від насильства», її підтримала Коаліція громадських організацій із 17 громадських організацій, у тому числі, ІРЦ “Правовий простір”. Спільно з Херсонським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та Управлінням соціальної політики ХМР її представники виходили з ініціативою до депутатів міської ради, розробляли проєкти положення, можливе місце розташування, проводили громадські слухання. В результаті зусиль коаліції, в Херсоні з'явився Кризовий Центр для жінок постраждалих від насилля.

​У 2019-2020 роках році Організація виграла конкурси на проведення Інформаційної та промоційної кампаній громадського бюджету міста Херсона за фінансування з місцевого бюджету.

“Шерифи для нових громад”

Організація має трирічний досвід спільного проєкту “Шерифи для нових громад” з БО “Фонд милосердя та здоров'я”, онлайн газетою “Вгору” та Мережею DOCU/CLUB - правопросвітницьким проєктом Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

​“Шерифи для нових громад” - проєкт, започаткований у 2018 році і покликаний розповісти про успішний досвід малих громад в організації безпечних середовищ. В рамках проєкту ми збираємо інформацію та обговорюємо проблеми громадської безпеки в сільських місцевостях у Дніпропетровській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Полтавській та Хмельницькій областях, аналізуємо ефективність втілення реформи поліції та децентралізації. Більше інформації на сайті
https://sheriffua.org/