ГО “ІРЦ Правовий простір” надає різнопланову гуманітарну допомогу ВПО

ГО “ІРЦ Правовий простір” надає різнопланову гуманітарну допомогу ВПО

Ірина Савка

Війна ламає долі людей і змінює їх життя. Десятки мільйонів українців вимушено покинули рідні домівки тільки з однією метою — врятувати себе, своїх рідних і близьких. Хтось опинився за кордоном, хтось знайшов прихисток в інших регіонах України. І їм доводиться жити зараз у новому статусі — статусі внутрішньо переміщеної особи, долати нові виклики.

Очевидно, що ВПО потребують значної підтримки суспільства. Тому громадська організація «ІРЦ Правовий простір» у партнерстві з Acted та за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України розпочали реалізацію проєкту, спрямовану на надання різнопланової гуманітарної допомоги ВПО.

«Наш проєкт почався у вересні і триватиме впродовж 6 місяців. Ми працюємо відразу у 6 населених пунктах України, а саме у місті Калуші, селі Мостище і селі Боднарів Івано-Франківської області, місті Тернопіль і смт Великі Бірки Тернопільської області, та у Хмельницькому. Отримувачами допомоги стали внутрішньо переміщені особи з вразливих категорій, які, власне, і проживають у цих громадах. Допомога спрямована насамперед на покращення якості життя людей, які вимушено покинули власні домівки», – каже директорка ІРЦ «Правовий простір» Наталя Бімбірайте.

Так завдяки проєкту у жовтні 82 вимушені переселенці у трьох місцях компактного проживання (шелтерах) Калуської громади отримати гігієнічні набори.

А двом шелтерам на безповоротній основі передали спортивний інвентар.

Жителі двох шелтерів отримали спортінвентар: стіл для настільного тенісу, ракетки, кульки, комплекти для бадмінтону, м’ячі футбольні, волейбольні, баскетбольні, скакалки, обручі, каремати.

«Ми отримали чудовий інвентар в спортзал. Наші діти настільки зраділи! Вони були просто в захваті. Та й ми, дорослі, теж задоволені. Я не можу своїх дітей додому загнати. Вони грають в настільний теніс, стрибають у спортзалі. Зараз на вулиці вже холодно, вже так не набігаєшся. А тут вони граються. Спортзал для них – це дозвілля. Це чудово. Дуже дякуємо за таку допомогу. Це дуже класно!», – не стримує своїх емоцій пані Світлана. 

В межах проєкту звертається увага на покращення психологічного та емоційного стану внутрішньо переміщених осіб. З цією метою у жовтні були організовані три екскурсії в Карпати, розраховані на 120 осіб.

Дві групи учасників екскурсії з Тернополя й Калуша біля парку-музею мініатюр (м. Яремче Івано-Франківської області, 28 жовтня 2023 року)

Вони відвідали водоспад Пробій, парк-музей мініатюр у місті Яремче та полонину Перці у селі Яблуниця.

Екскурсія в Карпати однозначно запам’ятається всім учасникам (м. Яремче Івано-Франківської області, 18 жовтня 2023 року)

Таким чином учасники мали змогу познайомитися ближче з культурою Прикарпаття та помилуватися чудовими краєвидами українських Карпат восени.

Поїздки однозначно стали успішними івентами, про що свідчать позитивні відгуки учасників.

Так своїми враженнями ділиться пані Ганна з Нової Каховки:

Ганна Романенко (ліворуч) і Наталя Бімбірайте (праворуч) під час екскурсі 28 жовтня, полонина Перці.

«Зараз такий час, що дуже радієш, коли тобі простягають руку допомоги. Тебе везуть, все організовують, розказують, показують. Ми поїхали на екскурсію разом з моїми батьками пенсіонерами та дітьми. Емоцій дуже багато, їх словами просто не передати. Тому дуже вдячна всім, що допомагаєте!»

Жінка разом зі своїми рідними двічі була змушена тікати від російської агресії: у 2014 році вони вимушено покинули власний дім у Донецькій області, а вже у 2022 році, переживши 59 днів в окупації у Новій Каховці на Херсонщині. Радіють що вдалося виїхати. Новою домівкою для Ганни та її рідних стало місто Калуш Івано-Франківської області. За її словами, допомогу від волонтерів та благодійників вони дуже цінують, оскільки розуміють, що вони не залишаються наодинці зі своїми проблемами.

За порівняно невеликий проміжок часу в межах проєкту вдалося допомогти вже значній кількості людей. Тому команда ГО «ІРЦ Правовий простір», натхненна отриманими результатами, продовжуватиме працювати і навіть втілювати мрії.

З першого листопада жителі прихистку “Теремок” у Калуші отримують гарячі обіди. Роман Пілецький праворуч на фото.

«З першого листопада ми почали надавати гарячі обіди для 51 бенефіціара у Тернополі та 82-х у трьох шелтерах Калуської громади. Доставка обідів  триватиме більше 60 днів. Також у планах на листопад укомплектування двох соціальних кімнат ІТ-обладнанням та меблями. Закупівля й передача шелтерам побутової техніки та кухонного інвентарю», – поділився планами на майбутнє регіональний координатор ІРЦ «Правовий простір» в Івано-Франківській області Роман Пілецький. 

Першу частину обладння для STEM класу вже передали до Центру позашкільної освіти Великобірківської громади

«Про повноцінний STEM клас тут мріяли вже кілька років. То ж непересічною подією для Великобірківської громади стане обладнання STEM класу за рахунок проєкту у місцевому Центрі позашкільної освіти, де діти зможуть вивчати науки, які у світі нині найбільше розвивають, це – інженерія математика, механіка і зможуть навчитися на практиці застосовувати нання. Перша частина обладнання вже доставлена. У листопаді очікуємо меблі й решту обладнання, а наприкінці місяця має відбутися урочисте відкриття. Діти вже не можуть дочекатися. Та й дорослим кортить позайматися робототехнікою», – ділиться емоціями регіональний координатор ІРЦ «Правовий простір» у Тернопільській області Сергій Ольшевський.

Проєктна команда ІРЦ “Правовий простір”. Зліва направо: волонтерка Мар’яна Пілецька, регіональний координатор в Івано-Франківській області Роман Пілецький, директорка Наталя Бімбірайте, регіональний координатор у Тернопільській області Сергій Ольшевський, волонтерка Галина Ольшевська

Впевнені, що разом з партнерами з ACTED та за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України вдасться втілити в життя ще не одну хорошу ініціативу.

*Цей проєкт виконується ГО «ІРЦ Правовий простір» у партнерстві з Acted та фінансується Гуманітарним фондом для України.

Фото: ГО «ІРЦ «Правовий простір»

Джерело: Громадський Простір