ВПО — це не проблема, а новий ресурс для розвитку громад (29.02.2024)

ВПО — це не проблема, а новий ресурс для розвитку громад (29.02.2024)

Ірина Савка

Передача 9 161 порції гарячих обідів та 157 гігієнічних наборів, облаштування 2-х кімнат соціалізації, STEM-класу та коворкінкового простору, організація 5-ти екскурсій мальовничими маршрутами Західної України. Можливо для когось це просто цифри. Та для внутрішньо переміщених осіб у 6-ти населених пунктах України вони стали суттєвою допомогою і підтримкою при облаштуванні на новому місці проживання.

Надання різнопланової допомоги людям, які постраждали від військової агресії росії проти України – таку мету поставила перед собою команда громадської організації «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір». Покинувши рідний Херсон, вони не перестали займатися активною громадською діяльністю та змогли налагодити співпрацю з міжнародною організацією ACTED, яка дала суттєві результати.

У період з вересня 2023 року по лютий 2024 року ГО «ІРЦ Правовий простір» у партнерстві з міжнародною організацією ACTED за фінансової підтримки Гуманітарного фонду для України реалізували проєкт, спрямований на підтримку внутрішньо переміщених осіб уразливих верств населення нашої країни.

«Проєкт охопив шість населених пунктів України, а саме місто Калуш, села Мостище і Боднарів Івано-Франківської області, місто Тернопіль і смт Великі Бірки Тернопільської області та місто Хмельницький. Ми ставили за мету – покращити якість життя людей, які вимушено покинули власні домівки. З упевненістю можу сказати, що ми її досягли», – так в загальних рисах підсумовує результати директорка ГО «ІРЦ Правовий простір» Наталя Бімбірайте.

З метою покращення житлових умов у прихистках до п’яти шелтерів були передані на безповоротній основі меблі, кухонний інвентар та побутова техніка. Також вдалося організувати доставку гарячих обідів у п’ять прихистків – у Тернополі, Калуші та селах Мостище, Боднарів – загалом їх було надано 9 161.

Смачні гарячі обіди стали суттєвою допомогою для мешканців прихистків

А 90 ВПО-мешканців трьох шелтерів Калуської громади отримали 157 гігієнічних наборів.

Гігієнічні набори та гарячі обіди значно полегшили щоденний побут для мешканців прихистків

Ця підтримка стала суттєвою – такий висновок можна зробити спілкуючись з мешканцями цих прихистків.

«Хочу подякувати міжнародній організації ACTED. Підтримка дуже велика, наприклад, гігієнічні набори. Це дуже полегшило нам життя. Ми менше витрачаємо коштів на засоби гігієни, а тому можемо щось додаткове купити для дітей», –  розказує пані Люба, яка вимушено покинула свій дім у Харківській області та вже близько двох років живе з дітьми у шелтері в Калуші.

В межах проєкту був зроблений акцент і на соціалізації та організації дозвілля. Так було облаштовано коворкінговий простір у прихистку в місті Тернополі, для чого закупили й передали ноутбуки, меблі, настільні лампи та крісла. А у двох прихистках Калуської громади створили кімнати соціалізації, які завдяки проєкту облаштували ноутбуками, аудіо колонками, БФП, проекційними екранами та проекторами. Також для  прихистків у Боднарові та Калуші передали спортивний інвентар, що стало приємною несподіванкою для дорослих і особливо для дітей.

Спортивний інвентар допомагає активно проводити дозвілля як дітям, так і дорослим, які проживають у прихистках.

«Наші діти просто в захваті. Та й ми, дорослі, теж задоволені. Я не можу своїх дітей додому загнати. Вони грають в настільний теніс, стрибають в залі. Спортзал для них – це дозвілля, центр життя. Це чудово! Дуже дякуємо за таку допомогу», – розповідає пані Світлана, мешканка прихистку у місті Калуш. За її словами дорослі теж багато часу проводять у спортзалі.

Найбільше вражень, напевно, отримали учасники екскурсій. Всього було проведено 5 екскурсій. Три з яких Карпатами, учасники відвідали водоспад Пробій, парк-музей мініатюр у місті Яремче та полонину Перці у селі Яблуниця Івано-Франківської області та дві екскурсії до Кам’янця-Подільського Хмельницької області. Загалом учасниками екскурсій стали 192 вимушених переселенця.

«Знаєте була дуже прекрасна поїздка в Яремче. Дякуємо ACTEDу й ІРЦ «Правовий простір» за те, що організували нам таку подорож. Це відволікає від сумних думок. Можна змінити обстановку, подивитися на красу, дізнатися щось нового, поспілкуватися з іншими учасниками. Все було прекрасно. Погода сприяла. Залишилися задоволеними і  діти, і  дорослі», – не приховує своїх вражень пані Світлана, яка виїхала з рідного окупованого міста Світлодарськ Донецької області на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Середньовічна Кам’янецька фортеця нагадала про своє українське коріння і надовго запам’яталася відвідувачам

Родзинкою проєкту стало втілення в життя багаторічної мрії жителів Великобірківскької громади Тернопільщини створити для дітей сучасний STEM-клас з робототехніки. І ця мрія була втілена! Саме 24 листопада 2023 року відбулося  відкриття нового STEM-класу з робототехніки на базі Центру позашкільної освіти у селищі Великі Бірки, що викликало багато позитивних емоцій та зацікавлення у жителів громади. Тепер близько 200 дітей з соціально-вразливих категорій населення мають змогу займатися технічними моделюванням, здобувати знання й практичні навички у найперспективніших галузях, навчатися за інноваційними методиками.

У STEM-класі займаються гуртківці Центру позашкільної освіти, діти з сімей внутрішньо переміщених осіб, які живуть у Великобірківській громада та учні місцевого ліцею, Малоходачківської гімназії і Смиковецької початкової школи.

За словами Наталі Бімбірайте, не зважаючи на закінчення цього проєкту, у планах ГО «ІРЦ Правовий простір» ще є багато суспільно важливих ідей. Адже вони впевнені, що бути соціально корисними для країни – це зараз важлива риса для всіх свідомих українців.

«Ми дякуємо нашим міжнародним партнерам з ACTED та Гуманітарного фонду для України за те, що простягли руку допомоги українцям у такий складний час. Наша співпраця була продуктивною і результативною. Таким чином ми разом змогли допомогти кільком сотням людей», – підкреслює директорка ГО «ІРЦ Правовий простір» Наталя Бімбірайте.

*Цей проєкт виконувався ГО «ІРЦ Правовий простір» у партнерстві з ACTED та фінансувався Гуманітарним фондом для України.

Джерело: Громадський Простір